Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń

Zasadą dla każdego rodzaju oparzenia jest to, że jest poważniejsze, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Ponadto należy pamiętać, że głębokie oparzenia często nie powodują bólu ze względu na natychmiastowe zniszczenie zakończeń nerwowych. Dlatego bezpośrednio po zdarzeniu mogą wydawać się mniej groźne. Dlatego z wyjątkiem całkowicie niegroźnych oparzeń, przy każdym oparzeniu konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Pierwsza pomoc w ciężkich poparzeniach

We wszystkich przypadkach rozległych i ciężkich oparzeń ciała pacjenta należy jak najszybciej przewieźć do szpitala. Należy go zabezpieczyć przed utratą ciepła podczas transportu. Natychmiast po wypadku należy odsłonić spalone części ciała, a w przypadku trudności z rozebraniem należy odciąć ubranie i buty. Jeśli ubranie ściśle przylega do ciała, należy je rozciąć wokół ciała, ale w żadnym wypadku nie odrywać od skóry. W przypadku poparzenia dłoni nie zapomnij o natychmiastowym zdjęciu całej biżuterii (pierścionków, obrączek) z palców, nawet kosztem ich obcięcia. Pozostawienie biżuterii na palcach poparzonej dłoni grozi ich śmiercią z powodu narastającego obrzęku.

maść na oparzenia

Maść na oparzenia

Maść na oparzenia (sprawdź) jest zwykle stosowana na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Stopnie III i IV wymagają interwencji lekarza, doboru odpowiednich leków oraz operacji lub zabiegów cyklicznych. Oparzenia pierwszego stopnia można leczyć domowymi sposobami za pomocą naturalnych okładów lub okładów. Z kolei w przypadku oparzeń drugiego stopnia, gdzie objawy znacznie się nasilają, krem jest idealnym wyborem. Maść stosowana na oparzenia pozostawia tzw. tłusty film, dzięki czemu dłużej utrzymuje się na uszkodzonej skórze. To z kolei przedłuża działanie składników aktywnych zawartych w maści na oparzenia. Wybór kremów na oparzenia jest bardzo duży. W aptekach dostępne są leki bez recepty. W każdym przypadku wybór kremu należy omówić ze specjalistą lub farmaceutą. Bez względu na to, jaki rodzaj maści wybierzesz na oparzenia, musisz zwrócić uwagę na skład jej składników. W celu skutecznego leczenia oparzeń należy stosować kremy zawierające D-panthenol lub alantoinę. D-panthenol to jedyna prowitamina B5 stosowana w przemyśle kosmetycznym. Stosowanie maści na oparzenia to również dobry sposób na odseparowanie oparzonego miejsca i zabezpieczenie go przed czynnikami zewnętrznymi. Warto pamiętać, że w przypadku bardzo trudno gojących się ran i rozległych oparzeń zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem.