Które leki na sen są najczęściej polecane przez lekarzy?

Stres, używki albo niewłaściwa dieta coraz częściej przekładają się na problemy ze snem. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na leki, które pomogą szybciej zasnąć. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Które leki na sen są najczęściej polecane przez specjalistów? 

Które leki na sen można kupić bez recepty? 

Tabletki na sen najczęściej zawierają melatoninę, który jest ważnym hormonem z perspektywy zasypiania. Ich zadaniem jest koordynacja zegara biologicznego u ssaków. W ten sposób dana osoba zasypia i wstaje o stałych porach. Hormon powstaje w szyszynce, gdzie jego zaletą jest również zwiększanie odporności organizmu oraz właściwości przeciwutleniające. Melatonina na sen powinna być stosowana późnym wieczorem, gdzie dawkę najlepiej skonsultować z lekarzem. Tabletki posiadają również takie składniki jak:

  • witamina B6 oraz B12
  • magnez
  • zioła typu lawenda lub melisa 

Pomagają one usprawnić pracę układu nerwowego i odzyskać równowagę psychologiczną. Dzięki temu organizm jest mniej pobudzony w nocy, przez co danej osobie dużo łatwiej zasnąć. 

Kto powinien zdecydować się na tabletki na sen? 

Problem ze snem dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Okazuje się, że może to być efekt stresu albo przemęczenia. Wydawać by się mogło, że to czynniki, które ułatwiają zasypianie – rzeczywistości jest jednak zupełnie inna. Leki na sen na bazie melatoniny albo ziół pomagają uspokoić nerwy, przez co łatwiej o długi i spokojny sen. Bezsenność to również często przejaw braku prawidłowej diety albo używek, dlatego warto zmienić swoje codzienne nawyki. Należy się również zastanowić nad ilością spożywanej kawy.