Czym powinna charakteryzować się maska antysmogowa?

Obecnie jednym z największych zagrożeń dla zdrowia jest smog, czyli mieszanina zanieczyszczeń powietrza będąca skutkiem działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Maksymalne nasilenie osiąga w okresie jesienno-zimowym. Aby zminimalizować efekty oddziaływania tej toksycznej chmury, warto nosić profesjonalną maskę antysmogową.

Skuteczna bariera dla szkodliwych substancji

Maska antysmogowa zalecana jest zwłaszcza osobom, które spędzają dużo czasu pod gołym niebem lub pracują w silnie zapylonych przestrzeniach zamkniętych. Chroni przed pyłami o wielkości 2,5-10 mikrometrów, krzemionkami, dioksynami, lotnymi związkami organicznymi, dymem tytoniowym, alergenami (pyłkami roślinnymi, roztoczami kurzu), a nawet wirusami czy bakteriami. Działa na takiej zasadzie, że najpierw oczyszcza pobrane powietrze za pomocą zestawu filtrów, a następnie pozwala mu wydostać się na zewnątrz przez specjalne zawory. 

maska antysmogowa

Maska antysmogowa musi spełniać szereg restrykcyjnych wymogów

Wybierając maskę antysmogową, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej rozmiar, tak aby była idealnie dopasowana do twarzy. Stanowi to bowiem gwarancję skuteczności działania i wysokiego komfortu noszenia. Najlepiej, jeśli szczelnie zakrywa usta, nos i brodę, ale jednocześnie nie wywiera zbyt mocnego nacisku na skórę. Nie może też ograniczać pola widzenia. Kolejnym aspektem jest obecność w konstrukcji trzech filtrów – wstępnego, HEPA oraz węglowego. Oto pozostałe istotne parametry:

  • zgodność z normą europejską 149:2001+A1:2009, ewentualnie amerykańską 42 CFR Part 84
  • klasa filtracyjna FFP3
  • wykonanie z neoprenu bądź bawełny 
  • estetyczny design