Badania i suplemeny – co z nimi przed badaniem densytometrycznym

Na czym polega to badanie? Jak je wykonać, i co ewentualnie można zrobić, aby jego wynik był jak najbardziej miarodajny – o tym można się więcej dowiedzieć z naszego wpisu, który miejmy nadzieję, przybliży szczegóły samego badania, jak i jego okoliczności.

Badanie densytometryczne kości – co z suplementacją?

Przed badaniem densytometrycznym nie ma konieczności powstrzymania się od przyjmowania suplementów diety na dłuższy okres czasu, jednakże przed samym badaniem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach.

Jeśli jednak chodzi o suplementy, które mogą wpłynąć na wynik pomiaru gęstości mineralnej kości, takie jak witamina D lub wapń, to zalecane jest, aby przed badaniem nie przyjmować ich przez około 24 godziny. Wynika to z faktu, że nadmiar tych składników może wpłynąć na wynik badania i prowadzić do niedoszacowania gęstości mineralnej kości.

Dlatego jeśli pacjent bierze suplementy diety, zaleca się, aby przed badaniem densytometrycznym skonsultował się z lekarzem lub specjalistą od żywienia w celu uzyskania dokładnych wskazówek dotyczących przyjmowania suplementów w dniu badania.

Wykonaj badanie w prywatnej klinice w Bydgoszczy

Wynik badania densytometrii kości może być zaburzony, jeśli pacjent jest chory. Niektóre choroby mogą wpłynąć na wynik badania poprzez zmniejszenie gęstości mineralnej kości, na przykład:

  1. Choroby układu hormonalnego – choroby tarczycy, nadnerczy czy przytarczyc mogą wpłynąć na gęstość mineralną kości i prowadzić do osteoporozy.
  2. Choroby układu pokarmowego – choroby jelit, takie jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelit, mogą wpłynąć na wchłanianie wapnia i fosforu, co może prowadzić do osteoporozy.
  3. Choroby nerek – choroby nerek mogą prowadzić do zwiększonej utraty wapnia i fosforu z organizmu, co może wpłynąć na gęstość mineralną kości.
  4. Choroby układu krążenia – choroby serca i naczyń krwionośnych, takie jak choroba wieńcowa czy nadciśnienie tętnicze, mogą wpłynąć na gęstość mineralną kości.
  5. Choroby autoimmunologiczne – choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów, mogą prowadzić do zmniejszenia gęstości mineralnej kości.

Jeśli pacjent jest chory, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed badaniem densytometrycznym, aby ocenić, czy wynik badania będzie dokładny i czy nie będzie wymagał dodatkowej interpretacji.