Magnesy trwałe

Mieszadło magnetyczne, zwane dipolem, występuje w postaci niewielkich rozmiarów pałeczki stalowej lub żelaznej, która powleczona jest polietylenem i teflonem. Dzięki poddaniu się impulsom wytwarzanym przez pole magnetyczne kontrolowane przez określony układ magnesów, wprawiane jest w rotacyjny ruch mający za zadanie mieszanie badanej cieczy.

Zestaw magnesów stałych

Komplet magnesów trwałych umieszczonych zwykle na płaskiej tarczy jest obracany dzięki działaniu niezależnego silniczka elektrycznego i w ten prosty sposób wprawia w ruch mieszadło umieszczone w badanej cieczy, w kolbie lub zlewce stojącej na wspomnianej właśnie tarczy (zobacz więcej w opisie produktu).

Mieszadła wyposażone w trwałe magnesy są w stanie generować znacznie większą siłę przy użyciu niewielkich ilości prądu niż mieszadła z układem statycznym elektromagnesów.

Silne pole magnetyczne wytwarzane przez obracającą się magnetyczną tarczę poddaje się pełnej kontroli obrotów i pozwala na ruch mieszadła nawet o stosunkowo dużych wymiarach.

Mieszadło tego typu można z powodzeniem i bez obaw umieszczać na płytach grzejnych, na przykład elektrycznych, dzięki czemu uzyskuje się użyteczne urządzenie jednocześnie podgrzewające i mieszające badany w laboratorium płyn. Najbardziej nowoczesne urządzenia tego typu wyposażone są również w termometry, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie wysokości temperatury podczas całego procesu badania wykonywanego na płycie grzejnej lub na przykład w łaźni wodnej.

Bez względu jednak na rodzaj podgrzewania cieczy ten układ mieszania pozostaje trwały.