Komora laminarna – czy sterylne środowisko w laboratorium jest możliwe?

Wnętrze laboratorium czy innego środowiska, gdzie substancje i próbki muszą być zabezpieczone i przebywać w sterylnych warunkach musi być zaopatrzone w profesjonalny sprzęt. Jednym z nich jest komora laminarna, która wykorzystywana jest do pracy laboratoryjnej w sterylnych warunkach.

Specyfika komory laminarnej

W środku takiej komory znajduje się powietrze, które zostało najpierw przefiltrowane za pomocą filtru HEPA. Jest ono jałowe i nie poddawane żadnym czynnikom zewnętrznym, aby nie zaburzyć jego przepływu. Zachowanie tej jałowości powietrza daje filtr, ale w niektórych komorach stosuje się również lampę ultrafioletową, która ma na celu zadbać o czystość powietrza. Wierch tego urządzenia powinien być wykonany z materiałów antybakteryjnych, a szybka, powinna być odporna na stłuczenia oraz promieniowanie ultrafioletowe. Urządzenie zazwyczaj nie jest lekkie, może ważyć nawet 40-50 kg.

Komora i jej zastosowanie

Komora laminarna ma szerokie zastosowanie w medycynie, w farmacji oraz w laboratoriach diagnostycznych i badawczych, w których musi panować środowisko bezpyłowe, aseptyczne. Najbardziej zaawansowane komory mają regulację przepływu powietrza oraz układ sterowania z wyświetlaczem. Sprzęt przydaje się tam, gdzie pracuje się z próbkami tj. bakterie czy hodowane komórki. Urządzenia takie są łatwe w obsłudze oraz czyszczeniu, aby zapewnić najlepsze środowisko w miejscach pracy laboratoryjnej.