Jak wygląda laur i jak go hodować?

Laur, czyli wawrzyn szlachetny to roślina przede wszystkim dekoracyjna, którą uprawiać można tak w szklarni, jak i na tarasie. Z rośliny tej otrzymywane są przede wszystkim przyprawy (przede wszystkim suszone liście laurowe), jak i olejki (np. laurosept q73).

Biorąc pod uwagę pozytywne właściwości wawrzynu szlachetnego, dobrze jest rozważyć samodzielną jego hodowlę. Jak jednak rozpoznać, czy roślina, którą chcemy kupić naprawdę jest laurem?

Roślina ta ma postać krzewu lub małego drzewka, osiągać może nawet 10 metrów wysokości (choć na naszym terenie rzadko kiedy spotyka się tak duże okazy – przeciętna wysokość wawrzynu hodowanego w doniczce wynosi 2-2,5 m). Jego liście są sztywne, niemal skórzane i ostro zakończone, o specyficznym zapachu. Stanowią przyprawę kulinarną, a po dodaniu do zupy czy sosu nadają potrawie charakterystycznego posmaku. Podobnie jak z owoców (czarnych, owalnych jagód) przygotowywać można z nich olejki. To właśnie one wykorzystywane są do produkcji, chociażby wspomnianego powyżej lauroseptu q73.

W naszym kraju wawrzyn szlachetny uprawia się tylko w doniczce bądź pojemniku, ze względu na panujący klimat. Wymaga on wiecznie wilgotnej, żyznej gleby, a miejsce jego hodowli powinno być ciepłe i dobrze nasłonecznione. Roślinę należy regularnie podlewać szczególnie w okresie letnim, zaś zimą można zmniejszyć częstotliwość podlewania. Wawrzyn szlachetny nie toleruje z kolei przeciągów. Źle znosi także długi okres ujemnej temperatury powietrza.