Czym są adaptogeny

Stres jest naszym codziennym towarzyszem. Nie jest chorobą, ale powoduje szereg negatywnych skutków dla naszego organizmu, więc każdy zastanawia się, jak sobie z nim radzić. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest dużo, a jednym z nich są adaptogeny. Czym są i czy istnieją tabletki na stres?

Czym są adaptogeny

Adaptogenami są rośliny, które mają specyficzny wpływ na nasz umysł i ciało. Pomagają niwelować negatywne skutki stresu oraz, jak sama nazwa wskazuje, zaadaptować organizm do trudnych, niesprzyjających warunków. 

3 kryteria ziół adaptogennych

Rośliny muszą spełniać trzy specjalne kryteria, aby zostać uznane za adaptogeny. Te kryteria to:
– nietoksyczność – nie mogą powodować żadnych negatywnych skutków ubocznych ani uzależniać;
– powodowanie niespecyficznej odpowiedzi organizmu na stres – powinny wzmacniać odporność całego organizmu i usprawniać jego funkcjonowanie w obliczu stresu bez utraty energii życiowej;
– wpływanie normalizująco na organizm – potrafią przywrócić organizm do fizjologicznej równowagi;

Mimo nietoksyczności, stosowanie adaptogenów nie jest wskazane w przypadku osób zażywających niektóre leki, zwłaszcza antydepresanty, często pijących alkohol, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Stres nie jest chorobą, więc nie ma na niego lekarstwa. Adaptogeny to nie leki, a suplementy diety. Ekstrakty roślinne dostępne są zarówno w formie tabletek, jak i płynnej. Można nabyć je zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich czy też takich jak ŚwiatSupli.pl. Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem na stres jest unikanie sytuacji go powodujących.